Encyklopedia Tradycji
Advertisement
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!
Po co i dlaczego?

Co?

Jak zacząćLista kategoriiLista grafik

Ludzie żyją szybko. Rodzą się, uczą, dorastają, pracują. Coraz rzadziej mają czas na chwilę refleksji. Coraz częściej przyjmują to, co ich otacza jako rzecz naturalną, tak jakby wszystko powstało w jakimś cudownym akcie stworzenia, by zaspokoić ich osobiste potrzeby i ambicje. Rzadko zdajemy sobie sprawę, jak bardzo ewoluowały poglądy ludzi, jak bardzo zmieniały się obyczaje, jak bardzo zmieniło się ludzkie postrzeganie świata. Dlatego powstała Encyklopedia Tradycji. Ma ona pokazać, że biorąc do ręki współczesną encyklopedię, w rzeczywistości bierzemy do ręki tylko kolejną wersję encyklopedii wydanej w przeszłości, czasem dość odległej. Ma nam ona uświadomić, że ludzka wiedza przyrastała stopniowo, a współcześni nobliści jedynie "stoją na barkach dawnych gigantów".

Zapisz tu piosenkę, którą nuci dziadek przy goleniu; odnotuj tradycyjny przepis babci lub mamy, czy nazwę wsi i jej historię. A jeśli znasz zasady jakiejś ciekawej gry - zapisz je tutaj - będą jak znalazł dla twoich wnuków. A jeśli znalazłeś gdzieś dwa różne opisy do jednego hasła - zamieść je oba w jednym haśle - ciekawie będzie je porównać. Nie zapomnij tylko zaznaczyć skąd pochodzą! A wreszcie, uważasz, że twój dziadek wsławił się jakimś czynem lub dokonał czegoś ważnego? Napisz o nim kilka słów, to przecież też tradycja. Encyklopedia tradycji jest po to również, by ocalić od zapomnienia pamięć o zupełnie zwykłych ludziach. Haseł ze starych encyklopedii nie zmieniaj, przynajmniej nie pod względem merytorycznym - właśnie chodzi o to, by zachować je w takiej formie, w jakiej kiedyś służyły naszym ojcom i dziadkom. Interesuje nas bowiem wszystko, co powstało i odgrywało jakąś rolę kiedyś.
Advertisement