FANDOM


Koriatowicze - książęcy ród litewski, pochodzący od Koriata Gedyminowicza, zmarłego ok. r. 1360. Synowie jego: Aleksander, Konstanty, Jerzy i Fedor, podbili Podole, podówczas całkim bezludne i dzikie. Toczyli ustawiczne walki z carzykami tatarskimi i miejscowymi atamanami, zbudowali szereg obronnych zamków: w Smotryczu, Kamieńcu, Winnicy, Bracławiu.

Najwybitniejszym z braci był Aleksander, który zginął w potyczce z Tatarami ok. 1378 r, pochowany w Smotryczu. Przyjął on wiarę łacińską. Najmłodszy Fedor podniósł bunt przeciwko Witoldowi, wskutek czego utracił zarówno Podole jak i swą dzielnicę Nowogródek; musiał ujść na Węgry, gdzie zmarł w 1408 w podeszłym wieku. Na nim wygasł ród Koriatowiczów. (UT)


Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!