FANDOM


Krwiściąg (Sanguisorba) - rodzaj roślin z ro­dziny różowatych, typ plemienia krwiściągowych, mający za cechy: rurka kielicha 2—3 przysadkami opatrzona, w wierzchołku ściesniona, na brzegu 4-szczepna: korony brak, precików 4 — 6 —15, znamię główkowate; owoc — orzeszek, zamknięty w trwałym kie­lichu.

Należą tu suche zioła w krajach umiarkowanych, o liściach nieparzyście-pie­rzastych i kwiatach zebra­nych w kłosy jajowo-podłużne. Po łąkach wilgotnych w całej w Europie pospo­lity jest k. lekarski (S. officinalis); kwitnie w czerwcu, lipcu i sierpniu, łodyga do­rasta 30—90 cm., kwiaty drobne, ciemno purpurowe.

Korzeń, pod nazwa korzenia pimperneli, był niegdyś używany do tamowania krwi; młode liście nadają się na jarzynę. Krwiściąg należy też do dobrych roślin pastewnych, ulubiony jest zwłaszcza przez owce. (SO)

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!