FANDOM


Kureń - chata drewniana, kurna, nie mająca komina, w której ogień pali się na środku izby, a dym uchodzi szczelinami. W sto­licy Zaporoża czyli Koszu, a raczej Siczy, był obszerny plac, na którym stało 38 budynków drewnianych w kształcie koszar, zwanych kureniami; w kureniu mogło się pomieścić więcej niż 600 Kozaków. Naczelnik kurenia nosił miano atamana kurennego. Dla kureni swych mieli Kozacy patriarchalny szacunek. SO

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!