FANDOM


Kwas masłowy - ciecz bezbarwna, o wstrętnej, nader przenikliwej woni i gorzkim smaku. Wzór chemiczny kwasu masł. CH3. CH2. CH2. COOH; wrze w 162°, krzepnie w — 8°C, jego ciężar właśc. 0,97 g. Występuje w postaci estrów gliceryny (ob. glicerydy) w różnych tłuszczach zwierzęcych (np. maśle) i roślinnych. Estry te pod wpływem wody, ciepła, światła i bakterii ulegają rozkładowi, wydzielając wolny kwas (jełczenie tłuszczów). Pewne estry kwasu masłowego posiadają zapach zbliżony do owoców, np, ester fcizoamylomasłowy pachnie ananasami, amylomasłowy ma zapach gruszek i t, d.; estry te pod nazwą esencji zapachowych służą do perfumowania tańszych wódek, cukierków, lemoniad itp. Izomerem kw. masłowego jest kwas izomasłowy. UT

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!