FANDOM


Masolino - malarz włoski (1383—1447), ur. w Panicale pod Florencją. Według Vasariego pomocnik Ghiberttego i uczeń Gherarda Starniny, następnie był pod wpływem Gentila da Fabriano i Fra Angelica we Florencji. Ok. 1427 r pracuje w Temesvarze na Węgrzech. Poza tym spotykamy go w Empoli, Castiglione d'Olona i Rzymie. Dawne przypuszczenie, jakoby był nauczycielem Masaccia, nie wytrzymuje krytyki wobec rozbieżności stylu obu tych artystów. Masolino tkwi jeszcze zbyt silnie w sztuce trecenta, swoim liryzmem bez rozmachu dramatycznego, swoją gotycką architekturą i swym brakiem perspektywy. Ale właśnie ta liryczna nuta w jego obrazach pociąga. Najgłówniejsze prace: freski w kolegiacie, a później także w baptysterium w Castiglione d'Olona, niewykończone w kaplicy Brancaccich w S. Maria del Carmine we Florencji (dokończyli Masaccio i Filipino Lippi) oraz wielki cykl w S. Clemente w Rzymie. UT

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!