FANDOM


Psychoza korsakowska - rodzaj choroby umysłowej opisany po raz pierwszy w 1889 r przez psychiatrę rosyjskiego Korsakowa (1850—1900). Charakterystyczną cechą tej psychozy jest głębokie upośledzenie pamięci w stosunku do wrażeń najświeższych. Chory np. czyta jakąś wiadomość w gazecie i dzieli się nią z otoczeniem, ale po chwili można mu znów podsunąć gazetę, a on tę samą wiadomość będzie odczytywał po raz drugi, jako coś zupełnie nowego; powtórzyć to można wiele razy. Krótkość czasu, z jaką giną odbierane wrażenia, jest nadzwyczajna. Pomimo takiego zaburzenia pamięci chorzy często zupełnie dobrze się orientują: grywają w karty, rozumują nieraz bardzo logicznie, o ile tylko materiał myślowy mają przed sobą i nie potrzebują go szukać w pamięci. Psychozę tę najczęściej spotkać można u alkoholików. Może ją wywołać również zaczadzenie, otrucie arszenikiem, tyfus i inne choroby. Przy słabszym natężeniu choroby i przy możności usunięcia przyczyny daje się osiągnąć wyleczenie. (UT)

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!