FANDOM


Smok - zwierzę fantastyczne, rodzaj olbrzymiego, latającego gada. Smoki obdarzone były przewrotną inteligencją i według wielu mitów potrafiły posługiwać się mową oraz posiadały skarby.

Różne "smokopodobne" zwierzęta występowały w mitologiach wielu kultur. Smoki są istotami reprezentującymi siły natury i cztery żywioły, zwłaszcza ogień i powietrze.

Smoki EuropyEdytuj

Smoki europejskie (dominujące w mitologiach kontynentu oraz w konwencji fantasy), mają wygląd mocno wyrośniętej jaszczurki (czy też jak kto woli czworonożnego dinozaura), tyle że ze skrzydłami. Jako symbol pojawiają się już w Imperium Rzymskim. Potrafią zionąć ogniem, nierzadko mają wiele głów i są na ogół symoblem zła, a także szatana. W Europie wiąże się z nimi wiele legend, postać św. Jerzego, a także wiele odniesień lierackich, np. w Tristanie i Izoldzie.

Mitologia słowiańskaEdytuj

W mitologii słowiańskiej występowało stworzenie nazywane żmijem, również mające wygląd gada ze skrzydłami, ale nie ingerujące w sprawy ludzkie lecz występujące wysoko w górach. Smoki opisuje szczegółowo Benedykt Chmielowski w swej encyklopedii Nowe Ateny.

Smoki ziejące ogniemEdytuj

Wiele smoków ziało ogniem, choć nie była to cecha uniwersalna. Także siarkowodorem dlatego do lustracji bazyliszka używano wypolerowane srebrne lustra które czerniały.

Smoki Dalekiego WschoduEdytuj

Wywodzą się z Chin, a początek legendzie dały zapewne kości dinozaurów, które występują licznie na pustyni Gobi. Smoki chińskie znane są także w Japonii, Korei Płd., Wietnamie i Azji Południowo-Wschodniej. Chiński smok jest zwierzęciem złożonym i ma: ciało węża, pysk wielbłąda, łuski karpia, łapy tygrysa, szpony orła. W pysku często ma perłę, która symbolizuje doskonałość.

Smok jako symbol władzyEdytuj

W przeciwieństwie do europejskiego kuzyna, chiński smok ma pozytywny wydźwięk i symbolizował przez wieki władze cesarską, np. smoczy tron oznaczał tron cesarza Chin. W odniesieniu do przyrody, smok jest symbolem wody. Chińczycy wierzyli w przeszłości, że każda rzeka, zbiornik wodny czy chmura mają swojego smoka, którymi zarządza Smoczy Król w Niebiosach. W czasach suszy składano ofiary Królowi Smoków z prośbą o deszcz. Smok jest elementem wielu chińskich powiedzeń i przysłów, np. idiom "pragnąć, by dziecko zostało smokiem" jest używany w odniesieniu do rodziców, którzy mają wygórowane ambicje wobec swych pociech.

Smok w służbie astrologiiEdytuj

Starożytna chińska astrologia umiejscawiała gwiazdozbiór Smoka między Małą i Wielką Niedźwiedzicą. Smok to jedno z 12 zwierząt chińskiego zodiaku.

Smoki w kulturze popularnejEdytuj

Smoki występujące w utworach fantasy oraz grach RPG posiadają często zdolność do ziania różnorakimi gazami (np. chlorem), zimnem, kwasem lub nawet błyskawicami. Ich umaszczenie występuje w wielu kolorach. Najpowszechniejsze to czerwony, czarny, biały, zielony, złoty, srebrny, niebieski.

Najsławniejsze smokiEdytuj

  • Aži Dahaka
  • Smaug
  • Smok Wawelski
  • Wij
  • Smoki tolkienowskie
  • Wąż-smok
  • Smoki Świata Dysku


Wikipedia